Vesmír, neustále nás překvapuje

Vesmír, neustále nás překvapuje

Asi každý z nás by chtěl vědět, jestli jsme ve vesmíru sami nebo jestli existuje i jiný život. Na tuto odpověď si budeme muset asi ještě chvíli počkat, ale i tak se vědci snaží a každý den činní nové a neuvěřitelné objevy. Také se začíná spekulovat o nových možnostech, jako například osídlení jiných planet.

Pojďme si teď připomenout ty nejdůležitější objevy a teorie z tohoto roku, a že jich nebylo málo.

Pluto

Vědci v současné době spekulují, že se možná pod povrchem Pluta skrývá oceán s množstvím vody, jako ve všech mořích na Zemi. Tomuto faktu nasvědčují údaje, které získala americká planetární sonda New Horizons. Oceán má být podle předpokladů 150 až 200 km pod povrchem a je prý až 100 kilometrů hluboký. Neradujte se však, je velice nepravděpodobné, že by v něm existoval život. Oceán má totiž ledovou pokrývku, avšak stále nic není vyloučené.

Všichni víme, že pro život je zásadní voda v kapalné formě. Pro tekoucí vodu je také důležité teplo, a nebo amoniak, který brání zamrznutí. Věděli jste, že Pluto objevil teprve 24 letý astronom Clyde Willuam Tombaugh v roce 1930? V té době se stalo Pluto devátou planetou sluneční soustavy.

Mars

Určitě jste již slyšeli, že se hovoří o tom, že by mělo dojít v budoucnosti k osídlení planety Mars. Pokud si myslíte, že je to budoucnost, které vy se nedožijete, jste na omylu. Americký prezident tento rok oznámil, že by měl být tento plán uskutečněn do 15 let. Cílem je dostat lidi bezpečně na planetu a zase zpět na Zem, ovšem s tou vyhlídkou, že tam zůstanou i delší čas. Pokud by šlo všechno podle plánu a společnosti SpaceX se podařilo, to co si kladou za cíl, na Mars by se během jednoho letu mělo přepravit 100 lidí a tato cesta by trvala kolem 80 dní. A jaká bude cena? Letenka na Mars by měla stát kolem pěti milionů korun.

První květina

Další zajímavostí je, že poprvé za celou historii se podařilo astronautům na Mezinárodní vesmírné stanici ISS vypěstovat květinu a dokonce vykvetla do krásného oranžového květu. Vypěstovat květinu ve vesmíru nebylo asi vůbec jednoduché a zároveň tento úspěch přinesl i řadu odpovědí. Věděli jste, že již dříve se podařilo astronautům vypěstovat salát?

Galaxie

Britský tým astronomů se domnívají, že počet existujících galaxií překračuje hranici jednoho bilionu. Tuto teorii staví na základě snímků z Hubbertova teleskopu. Dalekohled pracuje podle plánu od ledna 1994 a předpokládá se, že bude fungovat ještě dalších několik let. Výška, ve které obíhá nad povrchem Země je 600 km. Pro představu je to o 170 kilometrů výše, než orbit Mezinárodní vesmírné stanice ISS.

Další informace, které nám teleskop poskytl jsou například důkazy o existenci tzv. temné hmoty a energie či spermasivních černých děr. Pomohl nám zpřesnit stáří vesmíru na 13, 5 miliardy let a objevit nejstarší galaxii zrozenou necelou miliardu let po vzniku vesmíru.

A co bude další velký objev? Myslíte si, že budou lidé bydlet na Marsu? Na tyto otázky odpověď zatím neznáme, ale můžeme si být jisti, že na nich spousta lidí pracuje.