Kolik jste ochotni investovat do elektroniky?

Kolik jste ochotni investovat do elektroniky?

Přemýšleli jste někdy nad tím, kolik ročně utratíte za elektroniku nebo její provoz? Určitě to nejsou malé částky, obzvlášť, jestli patříte mezi nadšence, kteří potřebují mít nejnovější telefony a počítače. Žijeme v době, kdy bez telefonu a internetu neuděláme jediný krok, večer usedáme k televizoru s počítačem odloženým vedle sebe, aby nám náhodou něco neuniklo.

Dokonce poprvé v historii brouzdá internetem více lidí na mobilech než na počítači. Nejčastěji na telefonu navštěvujeme nejrůznější sociální sítě a komunikujeme s přáteli. Jedná se o naprosto přirozený vývoj, důvodem je neustále zvětšující se plocha mobilního displeje a snadný přístup k připojení na internet.

Myslíte si, že je elektronika drahá? Pokud ano, nemáte tak úplně pravdu, už jsme totiž zapomněli, jak byla kdysi předražená a naprosto nedostupná. V roce 1997 byl například nejlepším počítačem notebook Chicony MP-975A. Jen pro zajímavost, byl vybaven 200 MHz procesorem Intel, 32 MB operační pamětí, byl barevný a vážil 3,2 Kg. Prostě před devatenácti lety naprostá špička a našlapaný stroj. Dokážete si odhadnout, kolik tak stál. Cena byla astronomická, stál neuvěřitelných 95 tis. Kč. Pokud byste se však rozhodli zakoupit notebook nějaké lepší značky, cena by byla ještě vyšší. V tom roce, bychom na takový stroj šetřili s průměrnou mzdou skoro tři roky. V dnešní době by to byly tři měsíce.

To byla taková menší poznámka pro všechny ty, kteří remcají při představě, že mají dát za naprosto funkční počítač kolem 15 tis. Kč.

Věděli jste, že je v České republice výhodné nakupovat elektroniku a auta? Řadíme se mezi šest nejlevnějších zemí v EU. Naopak nejdražším státem Unie je Dánsko. Obecně draho je ve skandinávských zemích a Irsku.

Za co nejvíc utrácíte?

Už máte doma nejnovější telefon značky Apple a nebo televizi o Samsung? Ještě ne? Tak je s vámi asi všechno v pořádku. Někteří lidé jsou přímo nemocní a musí mít ihned doma to nejlepší a nejnovější. Je to samozřejmě každého věc, ale všeho s mírou. Jsou ale také lidé, kteří elektroniku ke svému životu nepotřebují a je jim jedno, jestli je jejich telefon starý nebo nový.

Hlavním důvodem, proč se stáváme naprosto závislými na elektronice je i cena internetového připojení. Pamatuju si, že když jsem chtěla jít jako malá na internet, musela jsem jít ke stolnímu počítači, který byl připojen pevným drátem a žádná wi-fi neexistovala. Cena za připojení byla taky velice vysoká oproti té dnešní. Nikoho ani nenapadlo, že za pár let budeme mít internet v kapse a za pár korun.

Jen tak pro srovnání, před 13 lety stál 1MB mobilního internetu neuvěřitelných 512 Kč. Platilo se za čas (hodinu) kolem 360 Kč nebo kdo měl GPRS (vyvolení) mohl platit za objem přenesených dat. Musíme si uvědomit, že v roce 2002 nebyla mobilní data masovou záležitostí. Bylo to drahé, pomalé a museli jste mít telefon, který to umí. Ruku na srdce, nikdo v té době nechtěl platit tak šílené peníze, a proto byl internet celkem vzácností.

A co vy? Jaký vztah máte k elektronice? Neuděláte bez svého telefonu ani krok nebo je vám to jedno a internet k životu zas tak nepotřebujete?