Elektronika a mladší generace

Elektronika a mladší generace

Myslíte si, že je elektronika pro děti vhodná? Spousta pediatrů se shoduje na tom, že děti do dvou let před obrazovku nepatří. Je to ale vůbec reálné? Pro mladou generaci je elektronika zcela běžnou součástí každého dne a děti ji milují. Bohužel u ní tráví hodiny a hodiny denně a počítačové hry ovládají lepe, než jízdu na kole. Kontrolují vůbec rodiče, kolik času jejich dítě tráví s obrazovkou v ruce?

Smutné je, že si děti už neumí hrát normálně. Panenky a autíčka vyměnily za mobily a tablety. Protože normální hračky neblikají a nemluví. Jejich představivost díky tomu zaostává a nevyvíjí se. Myslíte si, že by děti měly mít k počítačům neomezený přístup?

Podle pediatrické asociace by dítě mělo začít používat elektronická zařízení až ve věku dvou let. V minulosti organizace upozorňovala na negativní vliv na vývoj mozku a další negativní vlivy. Proto je nutné sledovat, o co se dítě zajímá a jak moc kvalitní je program, který sleduje nebo se kterým si hraje.

Výhodou elektroniky je, že dítě často zabaví i na několik hodin, proto rodiče volí tuto formu zábavy. Navíc jsou přístroje natolik intuitivní, že se je snadno naučí ovládat i dítě předškolního věku. Pokud však chcete svému dítěti ukázat virtuální realitu, buďte u toho a nenechte dítě samotné.

Zároveň je dobré dbát na to, aby dítě netrávilo u obrazovky déle, jak dvě hodiny denně a je jedno, jestli se jedná o televizi, tablet nebo telefon. Jsou situace, kdy by dítě nemělo přijít s elektronikou do kontaktu vůbec, a to například při jídle nebo v ložnici před spaním.

A jaké jsou další problémy?

Lékaři radí, aby rodiče nepoužívali elektronické zařízení pro uklidnění své ratolesti. Dítě se potřebuje totiž samo naučit uklidnit a regulovat své emoce, mohlo by s tím mít pak v dospělosti velký problém. Pokud vám však nevadí, že je dítě nalepeno na obrazovku, uvědomte si alespoň, že každé zařízení má přístup k internetu. A to by se mělo alespoň částečně omezit.

Může nadměrné užívání elektroniky způsobit dětem zdravotní potíže? Odpověď je jednoznačná, může. Svého potomka můžete vystavit riziku závislosti a dalším zdravotním problémům. Budete se divit, ale až 95% rodičů nechává své děti s telefony nebo iPedy bez dozoru nebo je jen tak posadí na několik hodin k televizi. Uvědomte si, že takové chování může vést až k těžké závislosti a vaše dítě si pak nebude chtít hrát samo s normálními hračkami. Taková závislost se dá přirovnat i k nejhorším závislostem, jako je závislost na drogách nebo alkoholu. Pokud dítě nemá v ruce svůj oblíbený telefon, je v depresi a agrese se stoupá, pokud mu jej odeberete.

Závislost je jedna věc, ale špatný vývoj je věc druhá. Dítěti se mohou špatně vyvíjet zádové svaly, což vede k bolestem a vadám na krční páteři. Dokonce to může narušit i vývoj jemné motoriky prstů a rukou, děti totiž nevyužívají všechny prsty. Naopak zdravou a velice prospěšnou činností je pro děti kreslení, psaní nebo hraní s kostkami.

A v neposlední řadě, častým používáním elektroniky u dětí jsou ohroženy i oči. Určitě to znáte moc dobře i vy, když sedíte celý den u počítače.