Drony, jako největší hit posledních let

Drony, jako největší hit posledních let

O dronech jsme toho slyšeli už mnoho, ale převážně z televizních reportáží. Zatím jen málokdo dron opravdu vlastní a létá s ním. Důležitou otázkou je, kdy je dron ještě hračka a kdy už se stává bezpilotním letounem (na ten potřebujete pilotní průkaz). Pojem dron v nás vyvolává myšlenku na Star Wars, ve kterém byly použity bezpilotní válečné stroje či vesmírná plavidla. Současnost je ale jiná a dron si může v dnešní době pořídit kdokoliv. A proč si dron lidé kupují? Využití je nespočet. Ze začátku to byla pouze zábava a zpestření modelářů či nadšenců, ale stále větší uplatnění mají při tvorbě videí a nejrůznějších fotografií. Tyto záběry byly dříve schopny pořídit pouze velká filmová studia, ale dnes to můžete být i vy.

A za kolik takový běžný dron pořídíte? Tato hračka vás bude stát stejně jako například LCD televizor nebo chytrý telefon. Ale pozor, věděli jste například, že s dronem nesmíte létat kolem dálnic nebo nad lidmi bez jejich souhlasu? Než se rozhodnete utratit své peníze za tuto hračku, bylo dobré si trošičku prostudovat zákony a povolení.

Můžeme si koupit jakýkoli dron, na který máme peníze? V zásadě platí, že ano. Běžný člověk si může pořídit jakýkoli dron z klasické distribuce. Problém by asi nastal v případě nějakého vojenského zařízení nebo celkově necivilním systémem. Další důležitou otázkou je, zda člověk potřebuje něco jako řidičský průkaz nebo složit nějaké zkoušky pro to, aby mohl dron řídit. Pokud se rozhodnete koupit běžný malý dron jako ja Parrot Bebop nebo DJI Phantom, tak žádné speciální osvědčení nepotřebujete. Musíte jej ale využívat pouze k rekreačním účelům.

V ostatních případech je to jinak. Pokud dron není určen k rekreačním účelům a váží více než 20 kg, musíte řešit povolení na Úřádu pro civilní letectví.

Jsou drony naše budoucnost?

Nejdříve si ujasníme, kde s dronem létat můžeme, a kde je to zakázané. V tomto směru je opravdu hodně pravidel. V zásadě platí, že když s dronem budete létat na soukromém pozemku nebo někde na poli, je všechno v pohodě, teda pokud se tam nebude vyskytovat někdo cizí.

Obecně se nesmí provozovat ve městě nebo zástavbách, bez povolení. Samozřejmostí jsou prostory v okolí letiště, zakázané, omezené nebo nebezpečné prostory.

S dronem nesmíte létat nad třetíma osobama a jejich majetkem, k tomu je potřeba souhlas. Také je zakázáno pořizovat záběry ryze soukromých aktivit a záběry, jimiž by primárně byla snižována lidská důstojnost. Takže určitě není možné, pořídit si dron a šmírovat a natáčet své sousedy.

A jak je to v uzavřených prostorech? V budovách a halách je to jinak, letecká legislativa se na tyto prostory nevztahuje, čili nejsou zde žádná omezení nebo požadavky. Důležité je zajištění bezpečnosti osob, avšak provoz nad třetími osobami v exeriérech je i v rámci exteriérů vyloučen.

Když se rozhodnete řídit bezpilotní letoun, měl by být od vás ve vizuálním dohledu. Mohlo by nastat selhání systému a tím by pilot ztratil naprostou kontrolu.

Už teď je jasné, že budou drony naše budoucnost. Budou sloužit k přepravě balíku nebo třeba i pizzy. Dokážete si to představit, že vám pizzu doručí dron?